Tütün Nasıl Harmanlanır?

Ocak 13, 2017 1 ile admin

Elimde kilosu 30 liralık olan sarmalık tütün var. 3 kilo civarı ve 5 kiloda Çelikhan Dağ Tütünü var. Sarmalık tütün çok hafif içtiğini anlamıyorsun. Çelikhan Dağ tütünüyle ikisini harman yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim?


Merhaba Onur Bey,

Bu tür soruları bir çok müşterimizden alıyoruz aslında. Detaylı olarak buradan açıklamış olalım.

Adıyaman TütünüTütünün içimi çok sert yada çok yumuşak olursa bir takım işlemler yapıp istediğimiz kıvama getirebiliriz. Bunlara tütün içimini düzeltici işlemler diyebiliriz. Bu işlemlerden en kolayı tütün içimi sert ise hafif bir tütün ile harmanlamaktır. Tam tersi yumuşak ise de sert bir tütünle harmanlayarak içimini istediğimiz kıvama getirebiliriz.

Tütünleri harmanlamak için ilk tütünü alıp gazete kağıdı üzerine yada genişçe bir kaba koyun. Daha sonra diğer tütünü de alıp üzerine serpiştirin ve bir güzel karıştırın. Homojen bir şekilde karıştırdıktan sonra tütünü alıp tekrar muhafaza ettiğiniz yere koyun. Fakat harmanlama işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken bir takım şeyler var.

  1. Tütünleri tam olarak ne oranda harmanlayacağınızı bilmiyorsanız önce yarısını harmanlayın. Bir gün geçtikten sonra içimine bakın. İstediğiniz kıvama geldiyse sıkıntı yok. Yok gelmediyse bir miktar daha aynı tütünden alıp işlemi tekrar edin.
  2. Harmanlayacağınız tütünlerin çok kuru olmamasına dikkat edin. Çünkü tütün çok kuruysa harmanlama sırasında ufalanabilir.
  3. Harmanla bittikten sonra tütünleri hemen muhafaza ettiğiniz kaba alın. Çünkü tütün çok çabuk nemini kaybeder.

Tütünlerinizi bu şekilde harmanlayabilirsiniz. Tütün içimini düzeltici işlemlerden bir diğeri de tütünü nemlendirmektir. O konuyada daha önce şu içerikte değinmiştik: Sert Tütün Nasıl Yumuşatılır?

Ayrıca elinizde bulunan tütünü tam olarak nasıl muhafaza etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız şu içeriğimizi okuyabilirsiniz: Tütün Nasıl Saklanır?